ساده ترین راه تکثیر بنفشه آفریقایی چیست؟

به گزارش مجله نیلوفری، تکثیر بنفشه آفریقایی از سه طریق کاشت بذر در بهار، دریافت قلمه برگ در تابستان و تقسیم بوته در بهار قابل انجام است. قلمه زدن بنفشه آفریقایی ساده ترین روش ازدیاد این گیاه است.

ساده ترین راه تکثیر بنفشه آفریقایی چیست؟

با تور افریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

بنفشه آفریقایی یکی از زیباترین گلهای آپارتمانی و بسیار پرطرفدار است که البته قیمت گرانی دارد. در این بخش از مجله نیلوفری ما به شما نحوه تکثیر این گیاه محبوب و جذاب را آموزش می دهیم تا بتوانید با ازدیاد آن هم تعداد گلدانهای خود را اضافه کنید و هم آن را به دوستانتان هدیه دهید. با ما همراه شوید.

نحوه تکثیر بنفشه آفریقایی

تکثیر بنفشه آفریقایی از سه طریق کاشت بذر در بهار، دریافت قلمه برگ در تابستان و تقسیم بوته در بهار قابل انجام است.

 • کاشت بذر بنفشه آفریقایی

برای این منظور باید خاک مورد نظر را در یک شیشه دهانه گشاد ریخته و بذرها را روی آن بپاشید و سپس درب شیشه را ببندید. بذرها دو تا سه هفته بعد سبز خواهند شد.

نشاء ها معمولا دو تا سه ماه پس از روییدن قابل انتقال به گلدان اصلی هستند و تقریبا پس از 10 ماه گل می نشینند.

 • قلمه زدن بنفشه آفریقایی

تکثیر بنفشه آفریقایی به وسیله قلمه آسانتر است. برای این منظور برگها را در محلی مرطوب روی خاکی مشابه خاک گلدان و یا در پیت مرطوب قلمه میزنند. این برگها به زودی ریشه دار شده و برای انتقال به گلدان اصلی آماده هستند. همچنین میتوان برگها را در آب قرار داد تا ریشه نمایند و آنگاه آنها را به محل مورد نظر انتقال داد. اگر برگها را به چند قسمت تقسیم کنید، هریک را میتوان به عنوان یک قلمه منفرد به کار برد.

مراحل قلمه زدن بنفشه آفریقایی به شرح زیر میباشد:

 1. تعدادی از برگهای بالغ و سالم گیاه را انتخاب کرده و آن را با چاقوی تیز از انتهای دمبرگ به صورت مورب جدا کنید. در خصوص انتخاب برگ مناسب برای قلمه زدن لازم به شرح است، برگهای وسط این گل بهترین برگ برای قلمه زدن هستند، چرا که نه سن و انرژی کمی دارند و نه جزو برگهای پیر محسوب میشوند.
 2. قلمهها را در آب یا بستر کاشت سبک مانند ماسه یا پیت قرار دهید تا تا ریشه دار شوند، ولی مراقب باشید برگ درون آب قرار نگیرد.
 3. برگ را در بستر کاشت با زاویه 45 درجه بکارید و دقت داشته باشید لبه برگ با خاک تماس نداشته باشد.
 4. میتوانید روی قلمه ها نایلون قرار دهید تا شرایط گلخانه ای بهتری برای گیاه فراهم گردد و دما و رطوبت مورد احتیاج قلمهها حفظ گردد. همچنین بهتر است انتهای قلمه ها را با هورمون ریشه زایی بپوشانید تا ریشه زایی سریع تر انجام گردد .
 5. قلمهها را در برابر نور غیر مستقیم و دمای مناسب قرا دهید. بهترین دما برای قلمه بنفشه افریقایی 22 تا 27 درجه سانتی گراد است. توجه داشته باشید رطوبت بیشتر محیط باعث افزایش سرعت ریشه زایی می گردد.
 6. تا زمان ریشه دار شدن گیاه، بستر کاشت بایستی کاملا مرطوب باشد. برای ابیاری هم بهتر است از روش زیر گلدانی بهره ببرید . اما گاهی میتوانید از بالا هم به آن آب بدهید. اما اگر روی برگ آب افتاد سریع ان را خشک کنید. چون ممکن است سبب ایجاد لک در آن گردد .
 7. بعد از 45 تا 60 روز قلمهها جوانه خواهد زند و تعدادی گیاهچه زیبا خواهید داشت . هنگامی که جوانه ها حدود 5 سانتی متری رسیدند می توانید آنها را به گلدان مناسب منتقل کنید .
 8. توصیه میکنیم از گلدانهای پلاستیکی برای کاشت بنفشه آفریقایی بهره ببرید، چون این گل به نوسانات دما بسیار حساس است و گلدانهای سفالی این نوسانات دما را به گل منتقل مینمایند و باعث شوک گیاه میشوند.
 • کاشت به وسیله تقسیم بوته بنفشه آفریقایی

به یاری نوک یک چاقوی تیز، گیاهک های جدید را از گیاه مادر جدا کنید و دقت کنید که هر یک از آنها دارای تعدادی ریشه باشند. سپس هر یک را در گلدان جداگانه ای قرار داده و خاک آن را تا زمان استقرار کامل گیاه به طور دائم مرطوب نگه دارید.

برای آشنایی با نحوه پرورش گل بنفشه آفریقایی و حل مسائل احتمالی نگهداری این گیاه در منزل میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

طرز نگهداری بنفشه آفریقایی در منزل

منبع: کتاب باغبانی و گلکاری در خانه و آپارتمان، سایت جامع گل و گیاه

منبع: ستاره
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1207

به "ساده ترین راه تکثیر بنفشه آفریقایی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساده ترین راه تکثیر بنفشه آفریقایی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید