جزئیات طرح مجلس برای اختصاص یارانه غیرنقدی به 60 میلیون ایرانی ، این یارانه با یارانه نقدی متفاوت است

به گزارش مجله نیلوفری، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در صورت تصویب طرح تامین کالاهای اساسی؛ حساب یارانه ای 60 میلیون نفر هر 3 الی 4 ماه به صورت غیرنقدی برای خرید اقلام اساسی غذایی شارژ خواهد شد.

جزئیات طرح مجلس برای اختصاص یارانه غیرنقدی به 60 میلیون ایرانی ، این یارانه با یارانه نقدی متفاوت است

به گزارش مجله نیلوفری به نقل از خبرگزاری صداوسیما، سید محمدرضا میرتاج الدینی با اشاره به برگزاری چندین نشست تخصصی با حضور مسئولان دولتی و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس برای آنالیز طرح تامین کالاهای اساسی اضافه کرد: در صورت تصویب طرح تامین کالاهای اساسی؛ حساب یارانه ای 60 میلیون نفر هر 3 الی 4 ماه به صورت غیرنقدی برای خرید اقلام اساسی غذایی شارژ خواهد شد، این یارانه جدای از یارانه نقدی و بلاعوض خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: طرح اولیه را تغییر و ارتقا دادیم، در طرح اولیه تامین کالاهای اساسی صرفا با ارز دولتی مد نظر بود، اما ما گفتیم که باید در حمایت از معیشت مردم قدرت خرید را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: 60 میلیون نفر یارانه بگیر که شامل اقشار متوسط و متوسط به پایین جامعه می شوند مشمول این طرح می شوند که کارت یارانه آن ها هر 3 الی 4 ماه به صورت غیر نقدی از سوی دولت شارژ خواهد شد، این علاوه بر واریز یارانه نقدی خواهد بود.

میرتاج الدینی گفت: این یارانه غیر نقدی در واقع اعتبار خرید کالا است که بر اساس تعداد نفرات یک خانواده و در حساب یارانه ای سرپرست خانواده شارژ می گردد و مشمولان با مراجعه به فروشگاه های دارای کد مالی می تواند صرفاً برای خرید مواد غذایی مورد احتیاج خانواده اقدام نمایند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اضافه کرد: حدود 20 قلم کالا که عموماً از سوی بانک مرکزی به عنوان کالای اساسی اعلام می گردد با این کارت ها قابل خرید هستند.

وی توضیح داد: برای نیمسال دوم 1399، حدود 30 هزار میلیارد تومان اعتبار برای این طرح ضروری است و اکنون نیز بحث ما با دولت در تامین منابع است، پیشنهادهایی از سوی کمیسیون و مرکز پژوهش های مجلس برای تأمین منابع ارائه شده است لذا اگر توافقی با دولت در این خصوص انجام گیرد طرح تامین کالاهای اساسی یکی از طرح های خوب مجلس یازدهم خواهد بود.

میر تاج الدینی تقویت قدرت خرید مردم در این شرایط مالی را هدف اصلی این طرح خواند و گفت: طبق آمار مرکز پژوهش ها میانگین مواد غذایی مورد احتیاج یک نفر در خانواده، 120 هزار تومان است البته این رقم در شرایط مختلف، متفاوت است لذا ما می خواهیم حداقل 50 درصد این رقم را برای خانواده ها تامین کنیم.

وی یادآور شد: این کارت امکان نقدشوندگی ندارد و صرفاً برای خرید در فروشگاه هاست در همان کارت یارانه نقدی شارژ می گردد.

میرتاج الدینی گفت: سعی خواهد شد دارندگان این یارانه به سمت فروشگاه هایی که دارای تخفیف ویژه برای این نوع خرید هستند راهنمایی شوند که رونق خوبی را نیز در فروشگاه ها به همراه خواهد آورد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: این یارانه غیر نقدی بلاعوض است و تا زمانی که از این شرایط عبور کنیم به عنوان یک حمایت یارانه ای از مردم خواهد بود.

وی گفت: در طرح هدفمندی یارانه ها نیز علاوه بر یارانه نقدی، واریز یارانه غیر نقدی هم وجود دارد، اما تا به امروز فقط یارانه نقدی به مردم داده می شد لذا این طرح چیزی شبیه به یارانه غیر نقدی است، ما می خواهیم امنیت غذایی خانوارها را تامین کنیم.

آقای میر تاج الدینی اضافه کرد: اگر توافق خوبی صورت بگیرد در نیمه دوم سال جاری این طرح عملیاتی خواهد شد.

نمایندگان مجلس در تاریخ 29 تیرماه با یک فوریت طرح تامین کالاهای اساسی موافقت نموده بودند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1080

به "جزئیات طرح مجلس برای اختصاص یارانه غیرنقدی به 60 میلیون ایرانی ، این یارانه با یارانه نقدی متفاوت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح مجلس برای اختصاص یارانه غیرنقدی به 60 میلیون ایرانی ، این یارانه با یارانه نقدی متفاوت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید