بیماری های پوستی بچه ها، از معرفی تا درمان

به گزارش مجله نیلوفری، بیماری های پوستی در فصل ها و روزهای گرم سال شایع تر می گردد و والدین باید از راه های پیشگیری و درمان بیماری های پوستی بچه ها مطلع باشند تا کودکشان پوستی سالم، شاداب و با طراوت داشته باشد.

بیماری های پوستی بچه ها، از معرفی تا درمان
بیماری های پوستی بچه ها یکی از مسائلی است که فکر هر پدر و مادری را درگیر خود می نماید. پوست بچه ها حساس تر از پوست بزرگسالان است و به همان نسبت هم بیشتر در معرض بیماری های پوستی واقع شده است. در این مقاله به شش مورد از بیماری های پوستی بچه ها، علائم و نشانه های آن و راه های پیشگیری و درمان آن ها خواهیم پرداخت.

مهم ترین بیماری های پوستی بچه ها کدام است؟

راش

این بیماری های پوستی معمولاً بر اثر گرما زدگی ایجاد می گردد و به آن میلاریا هم گفته می گردد. این بیماری معمولاً در بیشتر نوزادان و بچه ها خردسال مشاهده می گردد و علت اصلی ایجاد کنندۀ آن بسته شدن منافذ عرق و خارج نشدن عرق از بدن می باشد. این بیماری های پوستی بچه ها به صورت برجستگی های کوچک صورتی رنگ و یا تاول های ریز روی پوست ظاهر می گردد و محل ایجاد آن معمولاً بر روی گردن، روی آرنج ها، زیر بغل و کشالۀ ران هاست. البته راش در سایر منطقه ها بدن هم ایجاد خواهد شد.

اقدامات درمانی:

بهتر است بدن کودک در حین این بیماری های پوستی کاملاً خنک نگه داشته گردد و در محیطی باشد که فن ها و تهویه کننده های هوا وجود دارد. بعلاوه توصیه می گردد لباس هایی به کودک پوشانده گردد که پوست او را خشک و خنک نگه دارد.

سم پیچک و سایر گیاهان

این بیماری های پوستی بچه ها زمانی ایجاد می گردد که کودک گیاهان سمی را لمس نموده باشد. در این حالت پوست او دچار خارش شدید می گردد و قرمز و متورم می گردد. حتی ممکن است در این بیماری های پوستی، پوست کودک تاول هم بزند.

اقدامات درمانی:

مهم ترین اقدام در زمینۀ جلوگیری از این بیماری های پوستی این است که جلوی فرزند خود را از قرار گرفتن در معرض گیاهان سمی بگیرید. شکل این گیاهان را به بچه هاتان بیاموزید و بگویید به این نوع گیاهان نزدیک نشوند. اگر فرزندتان با این گیاهان تماسی داشته، برای جلوگیری یا کنترل ابتلای او به بیماری های پوستی بچه ها، همۀ لباس ها و کفش او را با مواد پاک کننده بشویید و پوست او را هم با آب و صابون تمیز کنید. بهتر است ناخن های کودک را هم بگیرید.

اگزما

نام دیگر این بیماری های پوستی درماتیت آتوپیک است و جزو بیماری های پوستی بچه ها به شمار میرود که مزمن است. در این بیماری لکه های قرمز رنگی روی پوست ایجاد می گردد و پوست کودک پوسته پوسته خواهد شد. از عوامل ایجاد کنندۀ اگزما گرمای بیش از حد و کلر موجود در آب استخرهاست.

اقدامات درمانی:

1. بهتر است بدن کودک با کرم ها و پمادهای بدون عطر حاقل یک بار در روز پوشانده گردد.

2. لباس های کودک بهتر است جنس های نرم و پنبه ای داشته باشد.

3. به هیچ عنوان در این بیماری های پوستی زخم ها و التهاب ها نباید خراشیده گردد. بنابراین برای جلوگیری از عفونت، ناخن های کودک را کوتاه نگه دارید.

نیش حشره ها

این دسته از بیماری های پوستی بچه ها بر اثر نیش حشره هایی مانند زنبور، پشه، مورچه ها و کنه ایجاد می گردد و روی پوست لکه ها و خارش هایی ایجاد می نماید. نیش حشرات در پوست بعضی از بچه ها یکی از بیماری های پوستی به نام آنافیلاکسی را ایجاد می نماید که علائمی شبیه کهیر دارد.

اقدامات درمانی:

1. تا حد ممکن به منطقه های که حشره های زیادی وجود دارد نروید.

2. از مواد دور کنندۀ حشرات بر روی پوست کودک خود بهره ببرید تا از بروز بیماری های پوستی بچه ها پیشگیری گردد.

ایمپتیگو

این دسته از بیماری های پوستی نوعی عفونت باکتریایی است که در هوای گرم و مرطوب شایع تر است و باعث ایجاد التهاب هایی بر روی پوست کودک می گردد که شبیه تاول هستند. این بیماری های پوستی بچه ها در منطقه های از پوست ایجاد می گردد که شکاف یا رخنه ای روی پوست وجود داشته باشد؛ مثلاً اطراف نیش حشرات.

اقدامات درمانی:

1. شستن منطقۀ آلودۀ پوست با آب و صابون و پوشاندن ناحیۀ آلوده برای جلوگیری از انتقال آلودگی به سایر منطقه ها پوست

2. مراقب باشید که کودک زخم های این بیماری های پوستی را نخراشد، زیرا در این صورت عفونت به سایر قسمت های پوست او هم منتقل خواهد شد.

3. مصرف بعضی از انواع آنتی بیوتیک ها زیر نظر پزشک متخصص اطفال، التهابات و عفونت های ناشی از این بیماری های پوستی بچه ها را کاهش خواهد داد.

ویروس صدف

این بیماری های پوستی نوعی عفونت ویروسی به شمار می آید که منجر به ایجاد شدن برآمدگی های مروارید شکلی بر روی قفسۀ سینه، پشت، بازوها یا دست ها و پاهای کودک می گردد. بعضی از مطالعات نشان داده است که ویروس این نوع از بیماری های پوستی بچه ها در آب استخر های آلوده بیشتر مشاهده شده است.

اقدامات درمانی:

در اغلب موارد این بیماری های پوستی پس از چند ماه خود به خود برطرف خواهند شد و اقدام پزشکی خاصی برای برطرف آن لازم نیست.

بهتر است حوله و ملافه و لباس های کودک جداگانه شسته و نگهداری گردد تا از انتشار ویروس ها جلوگیری به عمل آمده باشد. در این بیماری های پوستی تا زمانی که التهاب ها برجستگی داشته باشند، مسری هستند.

در زمینۀ مدیریت بیماری های پوستی بچه ها چه اقدام هایی باید انجام گردد؟

محافظت از پوست بچه ها به علت حساسیت های بالایی که دارد در تمام طول سال امری مهم و حیاتی است، ولی اهمیت این مسئله در فصل تابستان و روزهای گرم سال چند برابر می گردد. بیماری های پوستی به طور معمول در روزهای گرم شایع تر هستند و پوست در این مواقع بیشتر در معرض تحریک و آسیب پذیری واقع شده است. یکی از دلایل این مسئله هم جنب و جوش بیشتر بچه ها در این ایام در فضاهای بیرون از خانه و بودن در معرض انواع آلودگی ها و بیماری های پوستی بچه ها است که می تواند در صورت عدم پیشگیری، درمان و توجه کافی والدین برای بچه ها تبدیل به امری مسئله ساز و خطر آفرین بگردد.

خوشبختانه بسیاری از بیماری های پوستی و التهاب هایی که در فصل تابستان و روزهای گرم ایجاد می گردد به درمان دارویی احتیاج پیدا نمی نماید و به مرور و با مراقبت های درست خانگی برطرف خواهد شد، ولی با تمام این ها اگر دیدید که بیماری های پوستی بچه ها در کودک شما آزار دهنده شده است، حتماً باید به یک پزشک متخصص اطفال مراجعه و با او مشورت کنید تا اقدامات درمانی و بهداشتی مورد احتیاج را از او برای درمان بیماری های پوستی دریافت کنید.

منبع: www.healthychildren.org

منبع: راسخون
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1717

به "بیماری های پوستی بچه ها، از معرفی تا درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری های پوستی بچه ها، از معرفی تا درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید