به نظر می رسد دوربین گلکسی اس 10 آنقدرها که باید، پیشرفت نکرده است

به گزارش مجله نیلوفری، سامسونگ با سر و صدای زیاد، خانواده گوشی های گلکسی اس 10 را معرفی کرد. این گوشی ها طراحی جذابی دارند و بهترین رابط کاربری که سامسونگ تا به حال ساخته است نیز روی این گوشی ها نصب شده است. اما جدا از این موارد، هواداران سامسونگ انتظار داشتند که در گوشی گلکسی اس 10 شاهد پیشرفت بزرگی در زمینه دوربین باشیم اما اینطور به نظر نمی رسد. اگرچه باید صبر کنیم این گوشی ها عرضه شوند و در آنالیز ها ببینیم که دوربین این گوشی ها چقدر خوب هستند اما هرچه هست، آنطور که در مراسم معرفی شاهد بودیم، پیشرفت بزرگی در زمینه دوربین در این گوشی ها اتفاق نیفتاده است.

به نظر می رسد دوربین گلکسی اس 10 آنقدرها که باید، پیشرفت نکرده است

البته نمی گوییم که سامسونگ در مراسم خود روی قابلیت های دوربین این گوشی ها مانور نداد. مدیر بازاریابی محصولات سامسونگ درباره دوربین های جدید این گوشی ها گفت که دوربین گلکسی اس 10 به سطح حرفه ای رسیده و شما لازم نیست یک عکاس خبره باشید تا بتوانید بهترین عملکرد آن ها را داشته باشید. این گفته بیشتر به دوربین سه گانه در بخش پشتی گلکسی اس 10 و اس 10 پلاس اشاره دارد که به کاربران اجازه می دهد از لنزی با زاویه دید 123 درجه، به دوربین معمولی با زاویه 77 درجه و سپس دوربین تله فوتو با زاویه دید 45 درجه، سوییچ نمایند. درواقع منظور سامسونگ این بوده که در پرچمدار جدید این شرکت، قابلیت تعویض لنز مثل دوربین های حرفه ای وجود دارد.

اما خب نمی توان به واسطه وجود سه دوربین، این گوشی را انقلابی دانست چرا که پیش از گلکسی اس 10، گوشی ال جی V40 که چند ماه پیش معرفی شده بود نیز همین قابلیت را در اختیار کاربران خود می گذارد. درواقع نکته ای که می تواند یک گوشی را به واسطه دوربین آن متمایز کند، کیفیت تصاویر ثبت شده است که متاسفانه سامسونگ چیزی در این زمینه اعلام نکرد.

در کنفرانس موبایل بارسلون در سال گذشته، سامسونگ تاکید زیادی روی دوربین گلکسی اس 9 داشت و سر تا سر نمایشگاه را با بنرهای این گوشی و عبارت The Camera. Reimagined. پر نموده بود. بزرگ ترین دلیلی که سامسونگ این شعار را برای گلکسی اس 9 انتخاب نموده بود، امکان تغییر دیافراگم در دوربین این گوشی بود که به کاربر اجازه می داد بین دیافراگم f/1.5 و f/2.4 انتخاب داشته باشد. این ویژگی چیزی جدید در جهانی گوشی ها بود اما در نهایت معین شد که این تغییر دیافراگم، بیش از آن که یک تغییر انقلابی به حساب بیاید، یک نکته تبلیغاتی بوده است چراکه موقعیت های کمی وجود دارد که کاربر بخواهد نور کمتری از لنز دوربین گوشی عبور دهد و عکس بهتری ثبت کند.

حالا در گوشی گلکسی اس 10 دوباره شاهد همان ترکیب سنسور و لنز برای دوربین اصلی هستیم و سامسونگ حتی به این موضوع اشاره ای هم نکرد بلکه ترجیح داد روی سه دوربین و در واقع وجود سه لنز در دوربین این گوشی صحبت کند. ما به دوربین های عریض علاقه زیادی داریم و امکان خوبی برای گوشی های هوشمند به حساب می آید اما پیش تر چنین دوربین هایی را در گوشی های ال جی دیده بودیم و چیز آنقدر جدیدی به حساب نمی آید که دوربین گلکسی اس 10 را متمایز کند. چیزی که مارا نگران نموده، این است که سامسونگ به چیزهای پایه ای تر در دوربین گلکسی اس 10 مثل کیفیت بهتر ثبت تصاویر، توجهی ننموده است.

البته شاید اشتباه باشد که عبارت پایه ای را برای کیفیت تصاویر به کار ببریم زیرا این موضوع، می تواند خیلی پیچیده تر باشد. برای مثال شرکت گوگل سلطان بلامنازع پردازش تصاویر در گوشی های هوشمند به حساب می آید و گوشی پیکسل 3 تنها با یک دوربین می تواند تصاویری جذاب و دلپذیر را فراوری کند. دلیل این موضوع این است که گوگل کوشش خود را روی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی گذاشته تا با تکیه بر این ها، پردازش تصاویر را به مرحله جدیدی وارد کند و در نهایت عکس هایی فوق العاده تنها با یک دوربین در پیکسل 3 ثبت گردد. حتی هنوز نمی توانیم اپل را هم که پردازش تصاویر در گوشی های آیفون XS را بسیار بهبود بخشیده، در سطح گوگل در زمینه پردازش تصاویر بدانیم و حالا به نظر می رسد سامسونگ نیز نمی تواند با گلکسی اس 10، پاسخ محکمی به گوگل بدهد.

روی صحنه معرفی گلکسی اس 10 به هوش مصنوعی اشاره شد اما منظور سامسونگ، عکاسی محاسباتی و پردازش تصاویر پس از ثبت آن ها نبوده بلکه گلکسی اس 10 حالا می تواند با استفاده از واحد پردازش عصبی پردازنده خود و استفاده از هوش مصنوعی، در زمان ثبت تصاویر، صحنه را شناسایی نموده و تنظیمات را مرتبط با آن، تغییر دهد. این ویژگی را پیش تر در گوشی های خود سامسونگ و همچنین بعضی رقبای دیگر مثل گوشی های هواوی دیده ایم و این هم چیزی نیست که به دنبال آن هستیم.

اما خب باز هم معین نیست که واحد پردازش عصبی چقدر می تواند در تصاویر تاثیر گذار باشد. مخصوصا این که گلکسی اس 10 در جهان با دو نوع پردازنده مختلف عرضه می گردد که قابلیت های واحد پردازش عصبی هر کدام از این پردازنده ها، با یکدیگر متفاوت است. برای مثال در کشور ما، این گوشی با پردازنده اگزینوس 9820 عرضه می گردد که خود سامسونگ در زمان معرفی این پردازنده، روی قابلیت های آن برای هوش مصنوعی، مانور زیادی داده بود. شاید هوش مصنوعی در عکاسی با این گوشی، آنقدری که فکر می کنیم به این واحد پردازش عصبی احتیاج نداشته باشد و در نتیجه هوش مصنوعی در عکاسی، در دو نسخه یکسان باشد اما این مورد را هم باید صبر کنیم تا این گوشی عرضه گردد و در آنالیز ها، تفاوت ها را مشاهده کنیم.

برای ما مهم ترین ویژگی دوربین گلکسی اس 10 این است که می تواند با استاندارد HDR10+ فیلم برداری کند که این یعنی دامنه دینامیکی ویدیوهای ضبط شده با این گوشی، باید بسیار بهتر از رقبا باشد. ضبط ویدیو HDR از هر نوعی، هنوز ویژگی جا افتاده ای در گوشی های هوشمند نیست اما HDR10+ می تواند میزان روشنایی نقاط مختلف ویدیو را در هر فریم جوری تنظیم کند که هم Highlight و هم Shadow روشن و واضح باشد. همچنین دیدن ویدیوهای ضبط شده در حالت HDR10+ با نمایشگر فوق العاده گلکسی اس 10 که از این استاندارد پشتیبانی می نماید نیز باید هیجان انگیز باشد.

با تمام این تفاسیر، هنوز هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهیم بگوییم دوربین گلکسی اس 10 بد خواهد بود. موضوع پردازش تصاویر را که کنار بگذاریم، با توجه به سابقه ای که از گوشی های گلکسی اس سراغ داریم، دوربین این گوشی نیز عالی خواهد بود ولی بعید است که بهترین دوربین های موبایلی را بتواند شکست دهد. موضوع کلی این است که نوآوری در دوربین یک گوشی باید هم در زمینه سخت افزاری اجرا شده باشد و هم در زمینه نرم افزاری. اضافه شدن یک لنز واید به سیستم دوربین گلکسی اس 10 یک چیز است و بهتر شدن پردازش تصاویر و ثبت عکس های بهتر، چیز دیگری.

و در نهایت بهبود پردازش تصاویر باید یک نگرانی منطقی برای سامسونگ در سال 2019 باشد؛ مخصوصا این که در زمانی هستیم که شرکت های چینی نیز گوشی هایی فوق العاده با قیمت های رقابتی تر عرضه می نمایند. در سال های اخیر، عملکرد دوربین یک فاکتور مهم در انتخاب گوشی برای کاربران بوده و همین موضوع سبب شده تا بسیاری پرچمداران سامسونگ را به گوشی هایی مثل وان پلاس یا آنر ترجیح دهند. حالا فقط باید صبر کنیم تا آنالیز های گلکسی اس 10 منتشر گردد و ببینیم که آیا دوربین این گوشی مثل دیگر نسل های قبلی گلکسی اس، چقدر خوب و تاثیر گذار در انتخاب کاربران خواهد بود.

منبع: TheVerge

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 72

به "به نظر می رسد دوربین گلکسی اس 10 آنقدرها که باید، پیشرفت نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به نظر می رسد دوربین گلکسی اس 10 آنقدرها که باید، پیشرفت نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید