برای ایجاد شغل روی کدام بخش سرمایه گذاری کنیم؟

به گزارش مجله نیلوفری، یک کارشناس بازار کار به دولت پیشنهاد کرد به جای آنکه برای ایجاد شغل هر از گاهی روی یک بخش خاص متمرکز گردد، بخشی از اهداف اشتغال روستایی را به وسیله تقویت گردشگری محقق کند و اعزام نیروهای ماهر و متخصص در رشته های فنی و مهندسی، پزشکی و ساختمان را در دستور کار قرار دهد.

برای ایجاد شغل روی کدام بخش سرمایه گذاری کنیم؟

حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با مجله نیلوفری، درباره اختصاص 1.5 میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی به مناطق روستایی و عشایری، اظهار کرد: دولت نباید تنها بر روستاها متمرکز گردد و منابع و اعتبارات را در اشتغال روستایی و عشایری صرف کند بلکه بهتر است روی بخش هایی که با تزریق اعتباری نه چندان زیاد اشتغالزایی و درآمدزایی بالایی دارند سرمایه گذاری کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه دولت دچار بحرانهای اقتصادی است بهترین گزینه توجه به گردشگری است چون اکوتوریست و جاذبه های گردشگری ایران کم نیست و بسیاری از نقاط ایران مستعد گردشگری به شمار می فرایند.

این فعال کارگری تاکید نمود: دولت با تقویت بخش گردشگری و هتلداری و استفاده از پتانسیل های این بخش می تواند حوزه اشتغال در خدمات گردشگری را رونق بدهد و بخشی از اهداف اشتغال روستایی را از این طریق محقق کند.

حاج اسماعیلی درعین حال اعزام نیروی کار به خارج در بخش های پزشکی و بهداشت و درمان را مورد تاکید قرار داد و گفت: در حال حاضر نیروهای فارغ التحصیل متخصص و ماهر بسیاری داریم که اگر بتوانیم زمینه اعزام آنها به کشورهای دیگر را فراهم کنیم ارزآوری بالایی برای کشور خواهد داشت.

به گفته وی بخش پزشکی به دلیل مطرح شدن درآمدهای نجومی با چالشهای بسیاری روبرو شده و گروه پزشکان از این جهت شامل ساماندهی حقوق ها شده است.

این کارشناس بازار کار همچنین اعزام نیروهای زبده و ماهر در بخش های فنی و مهندسی و صنعت ساختمان به خارج را از دیگر اقدامات دولت برای جذب فارغ التحصیلان به بازار کار و گسترش اشتغال عنوان کر و گفت: تجربه ای که در طول جنگ هشت ساله در عرصه ساخت وساز از جمله راه سازی و پل سازی به دست آورده ایم می تواند در انعقاد تفاهم نامه های ایران با دیگر کشورها کارساز باشد.

وی در خاتمه گفت: اگرچه بسیاری از اهدافی که از لغو تحریم ها انتظار داشتیم محقق نشد ولی دولت به جای آنکه هر از گاهی به یک بخش خاص بپردازد و زمان را از دست بدهد بهتر است از فرصت پیش رو در حوزه های مذکور برای تحرک بخشی به بازار کار و کاهش نرخ بیکاری استفاده کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 709

به "برای ایجاد شغل روی کدام بخش سرمایه گذاری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای ایجاد شغل روی کدام بخش سرمایه گذاری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید