چند راه چاره ویژه برای بهتر تحسین کردن فرزندان

به گزارش مجله نیلوفری، یک روانشناس درباره تأثیر تحسین کردن بر بچه ها و راهکارهای مختلف آن توضیحاتی داد.

چند راه چاره ویژه برای بهتر تحسین کردن فرزندان

مجتبی حبیبی روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره تحسین کردن بچه ها اظهار کرد: موثرترین راه آموزش رفتار خوب به بچه ها و شکل دادن رفتار آن ها، تحسین است و این روش تربیتی به شرطی که به طور مداوم و صحیح استفاده گردد، رضایت شما را از رفتار های جدید فرزندتان نشان می دهد.

این روانشناس درباره روش های تحسین کردن کودک، گفت: رفتار کودک را تحسین کنید، اما هرگز به او نگویید که چه دختر یا پسر خوبی است، زیرا این جمله به این معناست که از کودک خود انتظار دارید در تمام شرایط خوب باشد و این عملی غیرمعقول است، لذا به جای این کار باید به عنوان مثال بگویید: من از طرز صحبت کردن شما با دوستت خیلی خوشم آمد.

حبیبی با بیان اینکه والدین باید از تحسین ویژه استفاده نمایند، گفت: هدف از تحسین کودک افزایش رفتار های شایسته در اوست، پس شما باید بر رفتار های خاصی که مورد قبول شما هستند تأکید کنید، هرچه تحسین شما اختصاصی تر باشد، کودک درست بودن کارش را بهتر درک می نماید و احتمال اینکه آن را دوباره تکرار کند، بیشتر می گردد.

وی افزود: اگر متوجه شدید فرزندتان وسایلش را مرتب نموده به طور واضح به او بگویید: از اینکه وسایلت را جمع کردی خیلی مسرور شدم، متشکرم.

این روانشناس با اشاره به اینکه به صورت مناسب و مقتضی تحسین کنید، افزود: نوع تحسین را با سن و اخلاق کودک متناسب کنید، برای نمونه در آغوش دریافت، بوسیدن و دیگر نشانه های عملی محبت همراه با کلمات مهرآمیز برای بچه ها خردسال موثرتر هستند، اما در خصوص بچه ها بزرگتر بهتر است از پیغام های سرّی بهره ببرید، زیرا این بچه ها بیشتر دوست دارند به طور خصوصی تشویق شوند.

حبیبی ادامه داد: می توانید با یک چشمک زدن و یا با اشاره دست نشان دهید که به عمل او توجه نموده اید و بعدا می توانید در خصوص رفتار پسندیده اش صحبت کنید، استفاده از لحن آمیخته با شوخی نیز تأثیر بسزایی در احساس کودک دارد.

وی با بیان اینکه بلافاصله تحسین کنید، گفت: تحسین به ویژه در خصوص بچه ها خردسال زمانی موثر است که بدون معطلی صورت گیرد، اما بچه ها بزرگتر قادر هستند که این فاصله زمانی را درک نمایند.

این روانشناس با بیان اینکه باید تحسین را با علاقه بی قید و شرط بیامیزید، توضیح داد: در مواردی که کودک تنها در زمان تحسین شدن مورد توجه والدین قرار می گیرد، به تدریج نسبت به آن احساس احتیاج می نماید، برای پیشگیری از این امر بهترین کار این است که پس از جا افتادن یک رفتار جدید، رفته رفته از میزان تعریف و تمجید بکاهید و آن را به طور موردی انجام دهید.

حبیبی اعلام کرد: مواقعی که به طور اختصاصی و با دید مثبت روی رفتار فرزندتان نظر می دهید، به کودک می آموزید تا یک دید مثبت نسبت به خود به دست آورد و مراقب اعمالش باشد؛ با این کار او می آموزد حتی زمانی که در حال آنالیز رفتارش نیستید نیز برای او ارزش قائل هستید و بدون هیچ قید و شرطی دوستش دارید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 381

به "چند راه چاره ویژه برای بهتر تحسین کردن فرزندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند راه چاره ویژه برای بهتر تحسین کردن فرزندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید