پشت پرده کمبود روغن چیست؟

به گزارش مجله نیلوفری، افزایش قیمت جهانی دانه های روغنی و چالش نقل و انتقال پول باعث شد بازار ایران با کمبود روغن روبرو گردد. احسان عزیزی، واردکننده دانه های روغنی گفته است: افزایش نرخ دانه های روغنی از سوی روسیه و بازارهای جهانی و همچنین افزایش تقاضا و کف قیمت خرید همسایه ها و رقبای ایران (چین و ترکیه) در بازار منطقه باعث شده بازار ایران با کمبود روغن روبرو گردد.

پشت پرده کمبود روغن چیست؟

رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی با تائید افزایش هزینه های دنیای دانه روغنی به مجله نیلوفری می گوید: در دو ماه گذشته بیش از 100 دلار در هر تن قیمت روغن خام و دانه های روغنی افزایش یافته است که همین عامل در فرایند خرید دانه های روغنی و روغن خام ایران تاثیر گذاشته است.

ابوالحسن خلیلی می گوید: علت افزایش 10 تا 13 درصدی قیمت روغن در بازار داخل افزایش قیمت دنیای روغن است. به هر حال کشور در شرایط تحریمی قرار گرفته است و مشکل نقل و انتقال ارز هم در سال 99 دو چندان شده است. همین چالش نقل و انتقال پول باعث شده در بازار با بعضی کمبودها روبرو شویم.

تاثیر چهار عامل در کمبود روغن

گزارش های میدانی حاکی از این است که بعضی از واحدهای صنفی همچنان با معضل کمبود روغن در قفسه ها روبرو هستند. سوالی که ایجاد می گردد، این است که پشت پرده کمبود روغن در بازار چیست؟ چه عاملی باعث شد که روغن در قفسه بعضی فروشگاه ها پیدا نگردد؟ در این رابطه احسان عزیزی، واردنماینده دانه های روغنی به چهار عامل اشاره می نماید و می گوید: 1-افزایش نرخ دانه های روغنی از سوی روسیه و بازارهای دنیای، 2- تاثیرات افزایش قیمت دنیای بر بازار فراوری، 3-افزایش تقاضا و افزایش کف قیمت خرید همسایه ها و رقبای ایران در بازار منطقه (چین و ترکیه) و 4- کم شدن میل بازار دنیا به ارائه خدمات به تجار ایرانی به دلیل مسائل در پرداخت بهای خرید باعث شده که بازار ایران با کمبود روغن روبرو گردد.

این فعال مالی به افزایش خرید چین و ترکیه از دانه های روغنی روسیه اشاره می نماید و می گوید: سال جاری چین و ترکیه تقاضای خود را در خرید دانه های روغنی بالا بُردند، همین افزایش تقاضا از سوی این دو کشور در روسیه باعث شده که قیمت دانه های روغنی در این کشور افزایش یابد.

باید گفت که چین هر دو هفته یک بار تقاضای خودش را در خرید دانه های روغنی بالا می برد از طرف دیگر ترکیه نیز عوارض واردات دانه های روغنی از روسیه به سمت کشورش را صفر نموده است. همین عامل باعث شد که روسیه واردات دانه های روغنی را به این دو کشور بیشتر کند.

روسیه تمایلی برای فروش دانه روغنی به ایران ندارد

احسان عزیزی معتقد است همین افزایش میزان تقاضا و اعمال افزایش قیمت دانه های روغنی از سمت روسیه برای سایر کشورهای همسایه باعث شده که روسیه تمایلی برای فروش دانه های روغنی به ایران نداشته باشد. کما اینکه تجار ایرانی به دلیل تحریم ها با مشکل نقل و انتقال ارز روبرو هستند.

او با اشاره به تاثیر تشدید تحریم ها و کُند شدن مبادلات تجاری بیان نمود: با اعمال تشدید تحریم ها هزینه حمل و نقل برای تجار ایرانی افزایش یافته است. در حقیقت واردات هر کالای اساسی برای تجار ایرانی بین هشت تا 10 درصد بیشتر از سایر بازارهای بین المللی آب می خورد؛ چرا که تجار برای جا به جایی پول باید کمیسیون بیشتری را به واسطه ها پرداخت نمایند. همین موضوع قیمت کالا را برای ایرانی ها افزایش می دهد.

همچنین روز چهارشنبه سازمان حمایت گفت که افزایش قیمت روغن متاثر از قیمت دنیای آن بوده است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1206

به "پشت پرده کمبود روغن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده کمبود روغن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید