ویکی پدیا را بهتر بشناسید

به گزارش مجله نیلوفری، اگر زمانی برای گشت و گذار در اینترنت صرف کرده باشید، به احتمال زیاد مقالاتی در ویکی پدیا را خوانده اید.

ویکی پدیا را بهتر بشناسید

ویکی پدیا یک دایره المعارف رایگان است که در سال 2001 راه اندازی شد و تا سال 2018 بیش از 50 میلیون مقاله به بیش از 300 زبان داشت که در سال 2020 در بیش از 1.5 میلیارد دستگاه مورد بازدید قرار گرفته اند. اگرچه ویکی پدیا تنها سایت در این حوزه نبوده است اما بدون شک برجسته ترین سایت محسوب می شود که منبع غنی از اطلاعات درباره همه موضوعات از سلبریتیها گرفته تا علوم مختلف است.

هر کسی می تواند یک اکانت ویکی پدیا ایجاد کرده و صفحه ای درباره هر موضوعی حتی خودش تولید کند. وب سایت بیزنس اینسایدر در گزارشی به بررسی ویکی پدیا پرداخته است.

همه آنچه باید درباره ویکی پدیا بدانید

کوتاه و مختصر ویکی پدیا یک پلتفرم همکاری اطلاعات آنلاین کد باز و چند زبانه است. مانند ویکیها که پیش از ویکی پدیا آمده بودند، محتوای این ویکی پدیای آنلاین از سوی داوطلبان در سراسر جهان قابل ویرایش است. ویکی پدیا دهها هزار ویرایشگر از مختصصان مسائل مختلف گرفته تا طرفداران غیرجدی دارد که می توانند به توسعه، حذف یا تغییر اطلاعات موجود در ویکی پدیا اقدام کنند. این امر اجازه می دهد مجموعه مختلفی اطلاعات درباره یک شخص، مکان یا موضوع تهیه و بررسی شود.

در نتیجه ویکی پدیا می تواند به عنوان یک نقطه شروع عالی برای تحقیقات عمل کرده و اطلاعات کلی برای کاربران فراهم کند که می توانند آن را از منابع معتبرتر و مطمئنتر خارج از این سایت دنبال کنند. به عنوان مثال یک مقاله ویکی پدیا ممکن است مفهوم یا ایده خاصی را به یک خواننده معرفی کند که به بررسی بیشتر جزییات و راستی آزمایی ادعاهای مطرح شده بپردازد.

تامین منابع مالی ویکی پدیا هم مانند اطلاعات، به مشارکت عمومی اتکا دارد. ویکی پدیا که هدف غایی آن فراهم کردن دانش رایگان برای همه است، با کمکهایی که توسط کاربران اهدا می شود، اداره می شود.

اعتبار ویکی پدیا

اگرچه دانستن این موضوع که هیچ تشکیلاتی پشت پرده تامین مالی ویکی پدیا و مقاله هایش وجود ندارد، اطمینان بخش است اما به معنای آن نیست که همه صفحات این دایره المعارف از جانبداری شخصی و اطلاعات گمراه کننده به دور هستند.

هر کسی با هر علاقه ای می توانند یک صفحه ویکی پدیا را تغییر دهد که معنای آن است که اطلاعات موجود در ویکی پدیا همواره معتبر نیستند. در برخی از موارد این اطلاعات ممکن است کاملا نادرست باشند مانند اطلاعاتی که یک شرکت درباره خود ارایه کرده است. اگرچه مدیران ویکی پدیا تلاش می کنند درباره صحت اطلاعات تهیه شده مطمئن شوند اما ردگیری همه اطلاعات نادرست غیرممکن است و به همین دلیل استفاده از ویکی پدیا به عنوان یک منبع مطمئن اطلاعات مورد تایید افراد آکادمیک و سایر متخصصان نیست.

ابزارها و قابلیتهای ویکی پدیا

هنگامی که کاربران به Wikipedia.org می فرایند، به میلیونها صفحه اطلاعات دسترسی خواهند داشت که می توانند آن را از طریق نموداری از محتواها یا یک فیلتر رویدادهای جاری مشاهده کنند. حتی می تواند ابزار راندوم آرتیکل را امتحان کرد. این سایت همچنین یک پورتال کامیونیتی دارد که در آن می توان فهرست پرسشها و پاسخهای مربوط به ویکی پدیا را مشاهده کرد، با ویرایشگران جدید ملاقات کرد، سوالهای تحقیقاتی پرسید و برای حل اختلافات کمک گرفت.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1224

به "ویکی پدیا را بهتر بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویکی پدیا را بهتر بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید