راه های درمان لکنت زبان بچه ها در خانه

به گزارش مجله نیلوفری، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - لکنت زبان یک اختلال گفتاری است که افراد مبتلا به آن یک کلمه، هجا یا بخشی از یک کلمه را تکرار می نمایند. این اختلال در بچه ها بسیار شایع است، لکنت زبان موقت در بچه ها 2 تا 5 ساله اتفاق نادری نیست و احتمالا پس از چند هفته تا چند ماه برطرف می گردد. در این مدت که کودک دچار لکنت است، والدین باید با رفتار خود به فرزندشان در برطرف لکنت زبان یاری نمایند. در این مقاله به علت، نحوه تشخیص لکنت و چگونگی رفتار والدین برای درمان لکنت زبان بچه ها در خانه می پردازیم، با ما همراه باشید.

راه های درمان لکنت زبان بچه ها در خانه

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

اگر مطالعه بخش خاصی از این مطلب مدنظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده اند، به موضوع دلخواه خود برسید.

 • علت لکنت زبان در بچه ها
 • علائم
 • تشخیص
 • درمان لکنت زبان بچه ها در خانه

علت لکنت زبان در بچه ها

متخصصان هنوز نمی تواند با اطمینان بگویند که علت لکنت زبان در بچه ها چه می تواند باشد، اما بسیاری باور دارند که اختلال گفتاری به عنوان یک نتیجه از عوامل مختلف رخ می دهد. این عوامل ممکن است است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشند:

1. ژنتیک

بیشتر متخصصان معتقدند که ژنتیک یک عامل موثر در ایجاد لکنت زبان است. یکی از اعضای خانواده 60 درصد از مبتلایان به این اختلال گفتاری، از لکنت زبان رنج می برند.

2. لکنت زبان رشدی

بسیاری از بچه ها در طول رشد خود، حدود 18 ماهگی تا 2 سالگی یک دوره از لکنت زبان را سپری می نمایند، چرا که آن ها در این مدت در حال یادگیری مهارت های زبانی هستند. این نوع لکنت زبان معمولا موقتی است.

3. عوامل عصبی

تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به این اختلال، زبان را متفاوت از کسانی که اختلال گفتاری ندارند پردازش می نمایند. در برخی موارد، به نظر می رسد که مشکل به انتقال زبان از مغز برمی گیرد، اما دانشمندان هنوز نمی دانند که چرا این اتفاق رخ می دهد.

4. عوامل روانی

پیش تر تصور بر این بود که علت لکنت زبان طولانی مدت، مسائل روانی هستند، اما خوشبختانه این موضوع دیگر مورد تایید نیست. با این حال، عوامل روانشناختی می توانند لکنت زبان را در افرادی که از قبل به آن مبتلا هستند بدتر کند. برای مثال، استرس، خجالت و تنش می تواند باعث تشدید لکنت گردد، اما این موارد را نمی توان لکنت زبان دانست.

علائم لکنت زبان

فردی که لکنت دارد، اغلب کلمات یا بخش هایی از کلمات را تکرار می نماید و برخی از آوا ها را کش می دهد. او برای آغاز برخی کلمات دچار مشکل می گردد. برخی از افراد ممکن است در آغاز صحبت پرتنش عمل نمایند، مدام پلک بزنند یا احساس لرزش در لب ها و فک داشته باشند.

به گفته انجمن آمریکایی گفتار - زبان - شنوایی، برخی از افرادی مبتلا به لکنت، هنگام صحبت به شدت دچار تنش می شوند و ممکن است حتی در طول حرف زدن تنفس ننمایند، در نتیجه صحبت آن ها کاملا مسدود و متوقف گردد.

مسدود شدن صحبت یعنی فرد زبان و لب را برای بیان یک کلمه آماده می نماید، اما هیچ صدایی از آن خارج نمی گردد. این ممکن است چند ثانیه طول بکشد و هیچ صدایی شنیده نگردد. گاهی اوقات فرد ممکن است برای جلوگیری از تاخیر در آغاز یک صحبت از یک تکه کلام یا یک آوای معمول مثل اممم…، مثلا، منظورم اینه که، خب و غیره استفاده کند.

به طور کلی علائم رایج لکنت زبان عبارتند از:

 • مشکل در آغاز یک کلمه، عبارت یا جمله
 • تردید کردن قبل از بیان یک آوای خاص
 • تکرار یک صدا، کلمه یا هجا
 • طولانی شدن برخی صداهایاگفتار ها
 • بیان ناگهانی و با شدت یک گفتار
 • کلمات با صدا های خاصی جایگزین می شوند
 • پلک زدن مداوم و سریع
 • لرزش لب ها
 • ضرب پا
 • لرزش فک
 • فشار در صورت یا در قسمتی از بالاتنه

تشخیص لکنت زبان

برخی جنبه های لکنت زبان برای همه واضح است، اما این مشکل وجوه دیگری نیز دارد که برای بسیاری شناخته شده نیستند. برای تشخیص جامع و مطمئن، بیمار باید توسط یک پاتولوژیست زبان گفتار (SLP) مورد آنالیز قرار گیرد.

پاتولوژیست انواع مسائلی که فرد هنگام صحبت کرن دارد و دفعاتی که این مشکل رخ می دهد را یاداشت می نماید. همچنین نحوه رویارویی فرد با این مسائل نیز در طول معاینه مورد آنالیز قرار می گیرند.

SLP ممکن است با توجه به سن و سابقه پزشکی فرد برخی ارزیابی های دیگری مانند اندازه گیری سرعت گفتار و مهارت های زبانی را نیز انجام دهد و تمام داده ها را تجزیه و تحلیل می نماید. در نهایت با اطلاعاتی که به دست آمده است، متخصص تشخیص می دهد که آیا اختلالی در سلاست گفتار فرد وجود دارد یاخیر. درصورت تشخیص اختلال پزشک معین می نماید که این مشکل تا چه حد بر توانایی عملکرد فرد و فعالیت های روزانه او تاثیرگذار خواهد بود.

تشخیص این موضوع که لکنت زبان بچه ها کوتاه مدت است یا بلند مدت، اهمیت بسیاری دارد. با انجام آزمایشات و برخی مشاهدات، می توان با دقت بالایی این موضوع را تعیین کرد. در بچه ها در سن های بالاتر و بزرگسالان، ارزیابی ها با هدف سنجش شدت اختلال و تاثیرات آن بر توانایی فرد برای برقراری ارتباط و عملکرد مناسب در فعالیت های روزانه انجام می گیرند.

راه های درمان لکنت زبان بچه ها در خانه

والدین نقش تاثیرگذاری در چگونگی روبه رویی کودک با لکنت زبان و اختلالی که دارد ایفا می نمایند. پدر و مادر باعث می شوند او از صحبت در مقابل اطرافیان احساس خجالت نداشته باشد.

راهکاریی که والدین برای یاری به درمان لکنت زبان بچه ها در خانه می توانند انجام دهند، عبارتند از:

1. با کودک شمرده صحبت کنید

بعد از اینکه کودک کلام خود را تمام کرد، چند ثانیه صبر کنید و بعد صحبت خود را آغاز کنید. سخنان آرام و شمرده برای درمان لکنت زبان کودک شما بسیار موثرتر از جملات انتقادی و تند مثل آرام صحبت کند یا دوباره آرام کوشش کن است.

2. سوالاتی که از کودک می پرسید را کاهش دهید

بچه ها زمانیکه ایده های خود را بیان می نمایند، ترجیح می دهند آزادانه سخن بگویند تا اینکه به سوالات بزرگسالان جواب دهند. به جای مطرح کردن سوالات زیاد، نظر خود را نسبت به حرف های کودک بیان کنید و به این ترتیب او را آگاه می سازید که به او گوش می دهید.

3. از زبان بدن و حرکات صورت یاری بگیرید

حرکات بدن و صورت می توانند به کودک این پیغام را منتقل نمایند که شما به محتوای کلام او گوش می دهید و نحوه صحبت کردن او برای شما اهمیتی ندارد.

4. در طول روز زمانی تنها به کودک اختصاص دهید

در طول روز اجازه دهید کودک خود تصمیم بگیرد که چه کاری می خواهد انجام دهد. کودک باید خودش تصمیم بگیرد که شما را در فعالیت ها دخیل کند یا خیر، به علاوه اجازه دهید او تصمیم بگیرد که در خصوص موضوع خاصی صحبت کند یا خیر. هنگامی که او برای صحبت به سراغ شما آمد، در این زمان خاص از سخنان آرام، شمرده و همراه با مکث های زیاد بهره ببرید. این زمان می تواند به تقویت اعتماد به نفس کودک شما یاری کند و به او می گوید که پدر و مادرش از همنشینی با او لذت می برند. به این ترتیب، همینطور که کودک بزرگتر می گردد، برای صحبت کردن درمورد احساسات و تجارب خود راحت خواهد بود و آنها را با شما در میان می گذارد.

5. اعضای خانواده را تشویق کنید به کودک گوش دهند

بچه های که به لکنت زبان دچار هستند، زمانی که نگران وقفه میان صحبت نباشند و بدانند که مستمعین با آرامش به او گوش می نمایند، بسیار آسان تر صحبت می نمایند. بنابراین به اعضای خانواده بیاموزید که میان صحبت کودک حرف نزنند و کلام او را قطع ننمایند.

6. شیوه ارتباط با فرزند را تحت نظر بگیرید

سعی کنید زمان هایی که برای شنیدن و برقراری ارتباط با کودک اختصاص می دهید را افزایش دهید. نقدها، الگوی سریع صحبت کردن، پریدن وسط حرف او و سوال پرسیدن را کاهش دهید.

7. به کودک انتقال دهید که او را همانطور که هست می پذیرید

پذیرش کودک توسط پدر و مادر، قویترین نیرویی است که می تواند از او حمایت کند. این حس را به او منتقل کنید که چه لکنت داشته باشد، چه بتواند عادی صحبت کند، برای شما فرقی ندارد و او را دوست خواهید داشت.

زمان مراجعه به پزشک

بسیاری از والدین نسبت به یاری دریافت از گفتار درمانی برای لکنت زبان کودک خود، بی میل هستند چرا که نمی خواهند با این کار آگاهی کودک را از اختلال خود افزایش دهند. کارشناسان معتقدند که اگر کودک بیش از سه سال سن دارد و بین سه تا شش ماه است که لکنت دارد، وقت آن است که به دنبال درمان و معاینات پزشکی باشید. این بدان دلیل است که کودک ممکن است مشکل فراتر از یک اختلال گفتاری موقت داشته باشد. یک گفتار درمانگر متخصص در امر لکنت پیدا کنید، او می تواند به شما یاری کند که تصمیم بگیرید آیا دخالت در فرایند صحبت کردن کودک ضروری هست یا خیر.

بیشتر بچه ها مبتلا به لکنت که دوره گرفتگی زبان آنها طولانی شده است می توانند از گفتار درمانی بهره مند شوند. در برخی موارد، مشکل به طور کامل از بین می رود و در موارد دیگر بسیار بهتر می گردد. گفتار درمانی قطعا اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهد، زیرا به او یاد می دهد چگونه لکنت را کنترل کند و مهارت های گفتاری خود را چطور می تواند بهبود بخشد.

سخن انتهای

برای درمان لکنت بچه هاه در خانه نباید کودک را سرزنش کنید. رفتار شما در روبرو با لکنت کودک نقش بسیاری در درمان این اختلال دارد، کودک باید اطمینان حاصل کند که شما مشتاقانه به حرف های او گوش می دهید. با وجود رعایت نکاتی که در این مقاله ذکر شد، اگر لکنت کودک شما بین سه تا شش ماده به طول انجامیده است باید به یک متخصص مراجعه کنید. در این صورت توصیه می کنیم که مطلب درمان لکنت زبان به روش های موثر و کاربردی را نیز مطالعه کنید. در انتها از قلم نیاندازید که تجربیات خود را در خصوص نحوه برخورد و درمان لکنت زبان بچه ها در خانه با ما و سایر همراهان خبرنگاران در بخش ارسال نظر به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: medicalnewstoday، webmd، stutteringhelp

منبع: ستاره
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1475

به "راه های درمان لکنت زبان بچه ها در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های درمان لکنت زبان بچه ها در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید