تشکیل 500 هیأت ویژه برای بررسی شرایط زندانیان

به گزارش مجله نیلوفری، سخنگوی قوه قضاییه درخصوص شرایط تمدید مرخصی زندانیان گفت: ریاست قوه قضاییه بعد از تشکیل چندین جلسه کارشناسی، با صدور بخشنامه ای مقرر کرد که برای بررسی شرایط زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی که در زندان هستند، از روز یک شنبه تمامی حوزه های قضایی سراسر کشور، هیأت های ویژه ای تشکیل و شرایط زندانیان بررسی کنند و درباره آن ها تصمیم بگیرند.

تشکیل 500 هیأت ویژه برای بررسی شرایط زندانیان

به گزارش مجله نیلوفری، غلامحسین اسماعیلی در گفت وگو با اخبار ساعت 21 شبکه یک سیما درخصوص شرایط تمدید مرخصی زندانیان، گفت: ریاست قوه قضاییه بعد از تشکیل چندین جلسه کارشناسی، با صدور بخشنامه ای مقرر کرد که برای بررسی شرایط زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی که در زندان هستند، از یک شنبه تمامی حوزه های قضایی سراسر کشور، هیأت های ویژه ای تشکیل و شرایط زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی که مشمول بخشنامه مرخصی بودند اما نتوانستند تأمین لازم را تودیع کنند و به مرخصی بروند و همچنین زندانیانی که با قرار بازداشت هستند و محکوم نشدند را بررسی کنند و درباره آن ها تصمیم بگیرند.

وی افزود: با این بخشنامه بیش از 500 هیأت در کشور تشکیل خواهد شد. مقرر شده این هیأت ها هر روز و در صورت لزوم با کار جهادی و شبانه روزی جلسات مشترکی را برگزار کنند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: مأموریت این هیأت ها این است که تعیین کنند با لحاظ ارفاقات قانونی که در قانون مجازات اسلامی وجود دارد، مانند آزادی مشروط، تعلیق اجرای مجازات و امثال آن، شرایط عدم بازگشت به زندان برای چه تعداد از این افراد مهیا است؛ به گونه ای که این بخش از زندانیان اصلا مراجعتی به زندان نداشته باشند.

سخنگوی قوه قضاییه شرح داد: همچنین تعیین می شود که چه تعدادی از زندانیان فعلی باید آزاد شوند و چه تعداد از افرادی که در حال مرخصی هستند، باید به زندان ها برگردند.

وی ادامه داد: در این بخشنامه مقرر شده که همزمان ستادهای کنترل مجرمین حرفه ای که ترکیبی از مقامات قضایی، انتظامی و امنیتی است، به صورت مستمر تشکیل جلسه داده و زمان و نحوه مراجعت زندانیان بازگشتی که این ارفاقات قانونی شامل حال آن ها نمی شود را تعیین کنند تا بر اساس دستورالعمل ها و سازوکارهای پیش بینی شده زندانی ها جهت انجام آزمایش ها، قرنطینه و مراقبت های بهداشتی به صورت تدریجی به زندان برگردند.

اسماعیلی یادآور شد: نتیجه این بررسی ها حداکثر تا 10 اردیبهشت به خود زندانی یا ضامن او ابلاغ می شود و پیش بینی می کنیم با بهره برداری حداکثری از ارفاقات قانونی و کار تخصصی و تیمی همکاران ما، بخش قابل توجهی از زندانیان در حال مرخصی به زندان بازنگردند و حتی تعدادی از زندانیان حاضر از زندان هم آزاد شوند اما گروهی از زندانیان هم با شرایط و برنامه زمان بندی شده به صورت تدریجی برای ادامه تحمل محکومیت به زندان برخواهند گشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 27 خرداد 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 847

به "تشکیل 500 هیأت ویژه برای بررسی شرایط زندانیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل 500 هیأت ویژه برای بررسی شرایط زندانیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید