بیماری لثه موجب افزایش فشارخون می شود

به گزارش مجله نیلوفری، تحقیق جدید نشان می دهد قرمزی، التهاب یا خونریزی لثه ها می تواند عامل بروز فشارخون بالا باشد.

بیماری لثه موجب افزایش فشارخون می شود

به گزارش خبرنگار مهر، محققان در بررسی 81 مطالعه که شامل بیش از 250 هزار بریتانیایی بود دریافتند افراد مبتلا به بیماری لثه با وضعیت متوسط تا شدید، با 22 درصد افزایش خطر فشارخون بالا روبرو بودند و افراد مبتلا به بیماری شدید و حاد لثه 49 درصد بیشتر با این ریسک روبرو بودند.

فرانسیسکو دی ایتو، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالج لندن، در این باره می گوید: بهداشت دهان و دندان با سلامت عمومی بدن مرتبط است و باید به عنوان کنترل سایر خطرات سلامت مهم تلقی شود.

محققان مشاهده کردند در بین افراد مبتلا به بیماری های لثه در مقایسه با افراد فاقد بیماری های لثه، به طورمیانگین فشارخون سیستولیک (عدد بالا) 4.5 mm Hg بیشتر بود و فشارخون دیاستولیک (عدد پایینی) 2 mm Hg بالاتر بود.

محققان با بررسی برخی مطالعات متوجه شدند فشارخون با درمان بیماری لثه کاهش یافت.

دی ایتو در ادامه می افزاید: مسواک زدن بد و تجمع باکتری ها در اطراف دندان ها موجب خونریزی و بیماری های لثه می شود. به علاوه این مسائل باعث افزایش التهاب بدن شده و به عروق خونی آسیب می رسانند.

محققان اذعان می کنند زمانی که لثه ها عفونی می شوند، این بیماری می تواند به سایر بخش های بدن هم گسترش یافته و موجب بروز التهاب سیستماتیک شود که می تواند به خون آسیب برساند.

بیش از 50 مطالعه هم نشان داده اند که بیماری لثه با افزایش ریسک بیماری قلبی مرتبط است و بین از دست دادن دندان ها و سکته، بیماری قلبی-عروقی و مرگ به هر دلیلی رابطه وجود دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 348

به "بیماری لثه موجب افزایش فشارخون می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری لثه موجب افزایش فشارخون می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید