کابل تا 6ماه دیگر سقوط می نماید!

به گزارش مجله نیلوفری، همزمان با توسعه حملات طالبان در دو ماه اخیر نگرانی ها در خصوص احتمال فروپاشی ارتش افغانستان افزایش یافته است. طالبان ادعا می نماید حداقل 80 ولایت (ولسوالی) از مجموع 420 ولایت افغانستان را تصرف نموده و مراکز بعضی از ولایات را در محاصره دارد.

کابل تا 6ماه دیگر سقوط می نماید!

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ داریوش بیشتر بدانید.

دولت افغانستان این ادعا را رد نموده؛ ولی نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان چند روز پیش گفت حدود 50 ولایت به تصرف طالبان درآمده است. در همین رابطه، روزنامه وال استریت ژورنال روز چهارشنبه دوم تیر گزارش داد طبق ارزیابی نهاد های امنیتی آمریکا طالبان ممکن است ظرف 6 تا 12 ماه پس از خروج کامل نیرو های آمریکایی کابل را تصرف کند.

اندرو واتکینز از پژوهشکده گروه بین المللی بحران گفت: پیشروی شورشیان و عقب نشینی و شکست های ارتش افغانستان را نمی توان انکار کرد. ولی سقوط کابل حتمی نیست. طالبان یک نیروی نظامی مهارنشدنی نیست.

او اضافه نمود: بیشتر منطقه های که طالبان تصرف نموده است نواحی روستایی هستند که ارزش استراتژیک چندانی ندارند و حضور نظامی در چنین منطقه های ضروری نیست. البته بعضی از این منطقه ها در راستا های تدارکاتی مهم و در اطراف کابل قرار دارند.

اندرو واتکینز اضافه نمود: طالبان کوشش می نماید موقعیت خود را در اطراف شهر های عظیم تقویت کند و لزوما به این معنا نیست که در آینده نزدیک کوشش خواهند کرد این شهر ها را تصرف نمایند. واتکینز معتقد است ارتش افغانستان به درستی نیرو های خود را پخش ننموده و روی دفاع از شهر های عظیم و نقاط استراتژیک مثل راستا های تدارکاتی مهم تمرکز نموده است. به گفته او، تغییرات اخیر در فرماندهی ارتش و مقامات امنیتی در دولت افغانستان می تواند قابلیت های عملیاتی نیرو های دولتی را بهبود بخشد.

کارتر ملکاسیان، مقام سابق وزارت دفاع آمریکا و کارشناس فعلی امور افغانستان در یک موسسه مشاوره امنیتی، معتقد است تصرف کابل به وسیله طالبان در آینده نزدیک بسیار بعید است. با این همه او می پذیرد که چنین اتفاقی ظرف یک سال آینده احتمال دارد.

او می گوید: در صورت سقوط شهر های عظیمی نظیر قندهار یا مزار شریف باید نگران تصرف کابل بود. ملکاسیان معتقد است یکی از اهداف اصلی تهاجم گسترده طالبان تضعیف روحیه افکار عمومی و دولت افغانستان و گرفتن امتیازات بیشتر در مذاکرات صلح است. او اضافه نمود: هدف نهایی و ترجیح آن ها این است که دولت و نیرو های دولتی دچار فروپاشی شوند و بدون جنگ بتوانند کابل را فتح نمایند. به عبارت دیگر هدف آن ها فروپاشی حکومت و بعد پر کردن خلأ قدرت در افغانستان است.

جیمز دابینز، نماینده سابق آمریکا در امور افغانستان و کارشناس فعلی اندیشکده رند کورپوریشن، پیش بینی می نماید درگیری های نظامی تشدید خواهد شد. او می گوید: در حال حاضر طالبان اساسا در منطقه ها روستایی که از حمایت بیشتری برخوردار است پیشروی نموده است. ولی جامعه افغانستان به نسبت سال 1996 که طالبان قدرت را به دست گرفت خیلی تغییر نموده است و این گروه در شهر های عظیم که زیرساخت های مهم در آنجا قرار دارند از حمایت اندکی برخوردار است.

او اضافه نمود: جامعه افغانستان به خصوص در شهر ها از سطح آموزش و ارتباطات بهتری برخوردار است. کابل یک شهر 5 میلیونی است و به نظر من طالبان به سختی می تواند چنین شهری را کنترل کند. اریک اشمیت و هلن کوپر هم در گزارش 24 ژوئن برای نیویورک تا یمز نوشتند، دولت بایدن در حال آماده سازی برای جا به جایی هزاران مترجم افغان، راننده و دیگر کسانی است که با نیرو های آمریکایی و دیگر کشور ها برای ایمن نگاه داشتن این کشور همکاری نموده اند. این در حالی است که بسیاری از این نیرو ها برای ورود به ایالات متحده درخواست داده اند. در حالی که ارتش آمریکا در تدارک خروج کامل از افغانستان است، اما دولت بایدن زیر فشار نمایندگان کنگره و مقام های نظامی است تا از متحدان افغان خود در برابر انتقام طالبان حفاظت کند. آن ها خواستار این هستند که دولت بایدن فرآیند پیچیده و طولانی اعطای ویزای مهاجرت ویژه را برای آن ها سرعت بخشد. یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت این افغان ها به کشور سومی فرستاده خواهند شد تا در آنجا در امنیت بمانند. در این مدت فرایند درخواست ویزای آن ها برای ورود به آمریکا پیگیری خواهد شد تا در نهایت به خاک آمریکا ورود نمایند.

به نوشته اشمیت- کوپر بیش از 18 هزار افغان که در قالب مترجم، راننده، مهندس، نیروی امنیتی، تعمیرکار و منشی سفارت برای ایالات متحده کار نموده اند، پفراینده شان در فرآیند بوروکراتیک گیر افتاده است. اما مقام ها در کوشش برای تسریع پفراینده آن ها هستند. درخواست دهندگان با خانواده هایشان 53 هزار نفر می شوند.

خانواده های این ها هم به کشور سومی فرستاده می گردد. مقام های آمریکایی روز پنج شنبه گفتند حدود 650 نیروی نظامی آمریکایی برای تا مین امنیت دیپلما ت های این کشور در افغانستان باقی خواهند ماند. چند صد نیروی دیگر آمریکایی احتمالا تا ماه سپتامبر برای محافظت از فرودگاه کابل و بعلاوه یاری به نیرو های ترکیه در این فرودگاه باقی خواهند ماند. قرار است این نیرو ها تا زمانی که نیرو های ترکیه به طور کامل کنترل عملیاتی فرودگاه کابل را در دست بگیرند در این فرودگاه باقی بمانند.

این مقام ها که خواستند نامشان فاش نگردد، پیش بینی می نمایند بیشتر نیرو های آمریکایی و نیرو های ائتلاف و بعلاوه فرماندهی آن ها تا چهارم ژوئیه یا کمی بعد از آن از افغانستان خارج شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1588

به "کابل تا 6ماه دیگر سقوط می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابل تا 6ماه دیگر سقوط می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید