پروژه های پژوهشی دستگاه ها و شرکت ها شفاف می گردد

به گزارش مجله نیلوفری، مسعود برومند امروز در ششمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها اظهار کرد: برای اجرای فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت چندین بار کوشش شد اما مغلوب شد در حالی که این بار همه ساز و کار لازم فراهم آمده است.

پروژه های پژوهشی دستگاه ها و شرکت ها شفاف می گردد

وی اضافه کرد: در قانون سال جاری آمده است که منابع شرکت ها و موسسات دانش بنیان می تواند به سال بعد منتقل گردد. پارسال شرکت ها باید منافعشان را به حساب خزانه واریز می کردند اما سال جاری خزانه از حساب شرکت ها خودش برداشت می نماید. در همین مورد در دبیرخانه شورای عالی علوم تحقیق در حال آنالیز هستیم چرا که ممکن است حتی برداشت های مضاعفی صورت بگیرد. بنابراین پرداخت ها باید معین گردد. در این بین ممکن است شرکت ها وقتی می بینند در حساب ها اعتبار وجود دارد، در انعقاد قرار داد جدید تعلل نمایند.

برومند درباره موانع قانونی موجود در دانشگاه ها گفت: در یک بازه زمانی سازمان بازرسی مواردی را مطرح نموده بودند که درست نبود و حل شد.

وی گفت: در حال حاضر شرایط به گونه ای است که باید برای فعالیت با سازمان ها در جامعه دنبال مدل جدید باشید. مدیران ارتباط با صنعت باید در کار با صنعت به فکر روش های نو باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه ارزش گذاری فعالیت ها، رنکینگ و رتبه بندی ها در حال بازنگری است، اعلام نمود: باید اقدامی صورت گیرد که از منابع پژوهشی دستگاه ها بیشتر استفاده گردد. براساس برآورد ما بودجه پژوهشی که دستگاه ها باید به دانشگاه ها اختصاص دهند، 260 میلیارد تومان است که مدیران ارتباط با صنعت باید با دستگاه های اجرایی صحبت نمایند و این بودجه ها تخصیص یابد.

وی ادامه داد: مذاکراتی بین دبیرخانه شورای عالی عتف با سازمان برنامه و بودجه مطرح شده که براساس آن احتیاجهای پژوهشی و اطلاعات پژوهشی شرکت ها و دستگاه ها، باید دقیق تر گردد. به عبارتی باید معین گردد که بودجه پژوهشی را برای چه می گیرند و چه پروژه هایی دارند.

وی در ادامه تاکید نمود: مدیران دانشگاه ها سال جاری باید بدانند که هر دستگاهی برنامه پژوهشی و بودجه ای که احتیاج دارد چقدر است.

برومند با اشاره به قانون مجلس در مورد پشتیبانی از رونق فراوری در کشور گفت:براساس این قانون، دستورالعملی باید تهیه گردد که اعضای هیات علمی بر اساس اقدامات و پروژه هایی که در چهارچوب برطرف مسائل کشور انجام می دهند، در آیین نامه ارتقا امتیاز بیشتری بگیرند. این امتیاز تا 50 درصد ضریب می تواند افزایش یابد.

وی اضافه کرد: پیچیدگی اینجا است که باید آنالیز کنیم ببینیم چه پروژه های مربوط به برطرف چالش های کشور است.

وی در انتها خطاب به مدیران ارتباط با صنعت دانشگاهها تاکید نمود: باید توجه گردد که پروژه های حوزه صنعت شکست نخورد یا وسط راه مختومه نگردد. بر روی اجراهای پروژه ها باید تمرکز داشته باشید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 349

به "پروژه های پژوهشی دستگاه ها و شرکت ها شفاف می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه های پژوهشی دستگاه ها و شرکت ها شفاف می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید