پرونده هسته ای به شورای امنیت برود، خروج از NPT ضروری است

به گزارش مجله نیلوفری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، تکمیل گام های ایران در کاهش تعهدات برجامی و خروج از NPT را در دستورکار قرار می دهیم.

پرونده هسته ای به شورای امنیت برود، خروج از NPT ضروری است

به گزارش گروه رسانه های مجله نیلوفری، علی نجفی خوشرودی در گفتگو با مهر در واکنش به عیان شدن رویکرد و موضع اروپا در قبال برجام و طرح مسئله مکانیزم ماشه، گفت: مکانیزم ماشه همان ترتیبات اتوماتیک یا اتوماتیک حل و فصل اختلافات در برجام است که در مواد 36 و 37 این توافقنامه پیش بینی شده است و ایران مدت زیادی است که وارد این ترتیبات به ویژه از زمان خروج آمریکا از برجام شده است.

وی ادامه داد: در واقع از زمانی که آمریکا از برجام خارج شد و اروپایی ها تلاش خاصی برای انتفاع اقتصادی ایران از برجام انجام ندادند، ایران بکارگیری آن سازوکارها و ترتیبات را درخواست کرد که چندین بار هم جلسات کمیسیون مشترک برجام در این راستا برگزار گشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شرح داد: بر اساس مفاد برجام، این حق برای اعضای برجام وجود دارد که از این ترتیبات برای حل اختلافات خود استفاده کنند که طرح این موضوع از سوی کشورهای اروپایی فرصت مغتنمی است که ایران استدلال های خود را درباره کم کاری ها و تخلفاتی که طرف های مقابل در برجام انجام داده اند، مطرح کنند.

نجفی خوشرودی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران پنج گام کاهش تعهدات برجامی را بر اساس مفاد این توافقنامه انجام داده است، در حالی که ما می توانستیم پس از خروج آمریکا از برجام از این توافقنامه خارج شویم اما ما همواره خود را ملتزم به توافقات بین المللی دانسته و می دانیم.

وی اضافه کرد: ممکن است طرف های مقابل ما در برجام تلاش مذبوحانه ای برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت انجام دهند که طبعا جمهوری اسلامی ایران هم گزینه های خود را دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزینه های پیش روی ایران در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، گفت: تکمیل گام های ایران در کاهش تعهدات برجام و خروج از NPT از گزینه هایی است که ما می توانیم در دستور کار قرار دهیم و قطعا به فراخور اقدام آنان، تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 652

به "پرونده هسته ای به شورای امنیت برود، خروج از NPT ضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده هسته ای به شورای امنیت برود، خروج از NPT ضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید