واکنش ارمنستان،ترکیه و جمهوری آذربایجان به نسل کشی خواندن کشتار ارامنه از سوی بایدن

به گزارش مجله نیلوفری، ایسنا نوشت: مقامات ارشد ارمنستان و ترکیه به اقدام جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه واکنش نشان دادند.

واکنش ارمنستان،ترکیه و جمهوری آذربایجان به نسل کشی خواندن کشتار ارامنه از سوی بایدن

به نقل از یورو نیوز، رئیس جمهور، نخست وزیر و وزارت امور خارجه ارمنستان از بیانیه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا استقبال کردند.

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان اقدام بایدن را شجاعانه و الهام بخش توصیف کرد. ریاست جمهوری ارمنستان در فیس بوک نوشت: فرایند شناسایی و محکومیت نسل کشی ارامنه به جلوگیری از نسل کشی به عنوان یک جنایت علیه بشریت و از بین بردن مجازات مجازات در سراسر دنیا یاری خواهد نمود.

وزارت خارجه ارمنستان نیز گفت: ما از اظهارات رئیس جمهور بایدن در روز بزرگداشت نسل کشی ارامنه استقبال می کنیم ، رئیس جمهور ایالات متحده به روشنی جنایات دسته جمعی اجرا شده علیه مردم ارمنستان در اوایل قرن 20 را به عنوان نسل کشی دانست. وزارتخانه این اقدام بایدن را سهم قابل توجهی در به رسمیت شناختن دنیای نسل کشی ارامنه در سال 1915 و جلوگیری از قتل عام بعدی دانست.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان هم از اقدام بسیار قاطع در برابر عدالت و حقیقت تاریخی آمریکا استقبال کرد و آن را یک پشتیبانی بی بدیل از بازماندگان قربانیان نسل کشی ارامنه نامید.

وی گفت این حرکت آمریکا در به رسمیت شناختن نسل کشی، یک نمونه دلگرم کنده برای همه کسانی است که می خواهند یک جامعه بین المللی منصف و مداراجو ایجاد نمایند.

پاشینیان در نامه ای به بایدن گفت که به رسمیت شناختن نسل کشی موضوع ارمنستان پس از جنگ سال گذشته در قره باغ یک مساله امنیتی است.

در نامه پاشینیان که در وب سایت او منتشر شده آمده است: به رسمیت شناختن نسل کشی امری بحق، عدالت تاریخی و امنیتی برای جمهوری ارمنستان است، به ویژه با توجه به حوادثی که سال گذشته در منطقه ما رخ داد. . درگیری شش هفته ای میان نیروهای آذری و ارمنی قومی در قره باغ و مناطق اطراف آن با توافق روسیه با توافق در ماه نوامبر متوقف شد و قفل کردن دستاوردهای ارضی آذربایجان با حمایت متحد نزدیک آن ترکیه بود. باکو گفت که اظهارات بایدن نمایش نادرست حوادث 100 سال پیش است.

در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، بدون اشاره به نام جو بایدن اشخاص ثالث را به مداخله در امور ترکیه متهم کرد.

اردوغان در پیغامی به کلیسای ارامنه در استانبول گفت: هیچ کس سودی نمی برد که این بحث ها، که باید توسط مورخان انجام شوند، توسط اشخاص ثالث سیاسی شده و به عنوان ابزاری برای مداخله در کشور ما استفاده شوند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز در واکنش گفت کشورش احتیاج به درس افراد دیگر درباره تاریخ خودش ندارد.

چاووش اوغلو همچنین اندکی پس از اعلام پیغام رئیس جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: کلمات نمی توانند تاریخ را تغییر دهند یا بازنویسی نمایند.

وزارت خارجه ترکیه نیز سفیر آمریکا، دیوید ساترفیلد را احضار کرد.

وزارت خارجه ترکیه گفت که معاون وزیر خارجه این کشور، سادات اونال به سفیر آمریکا گفته است که این اقدام بایدن هیچگونه مبنای قانونی ندارد و باعث ایجاد خدشه ای در روابط می گردد که ترمیم آن سخت خواهد بود.

یک منبع در وزارت خارجه ترکیه گفت: واکنش شدید ما به سفیر ابراز شد، به وی اطلاع داده شد که ما این گفته را غیرقابل قبول، فاقد هرگونه مبنای تاریخی و قانونی می دانیم، بنابراین ما آن را کاملاً رد و محکوم می کنیم.

در بحبوحه تنش میان واشنگتن و آنکارا، سفارت ایالات متحده در این کشور با اشاره به اعتراض های احتمالی، گفت که مأموریت دیپلماتیک برای خدمات معمول از 26 تا 27 آوریل تعطیل است.

این سفارتخانه در بیانیه ای گفت: تظاهرات یا اعتراضات ممکن است به دنبال بیانیه 24 آوریل کاخ سفید در به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه در دوران عثمانی رخ دهد. به عنوان یک اقدام احتیاطی، سفارت آمریکا در آنکارا، سرکنسولگری ایالات متحده در استانبول، کنسولگری در آدانا و آژانس کنسولی آمریکا در ازمیر برای خدمات شهفرایندی و ویزا دوشنبه 26 آوریل و سه شنبه 27 آوریل بسته خواهند شد.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان نیز اقدام بایدن را اشتباه تاریخی خواند. علی اف در تماس تلفنی با همتای ترک خود، طیب اردوغان این اقدام جو بایدن را که به مناسبت صد و ششمین سالگرد کشتار ارامنه بود، محکوم کرد.

در بیانیه ریاست جمهوری آذربایجان آمده است: رئیس جمهور الهام علی اف این اقدام را یک اشتباه تاریخی و غیر قابل قبول می داند.

از سوی دیگر وزارت خارجه جمهوری آذربایجان نیز در بیانیه ای گفت: جعل تاریخ، کوشش برای بازنویسی تاریخ و استفاده از آن برای فشارهای سیاسی غیرقابل قبول است.

بنا به بعضی منابع حدود 600 هزار تا یک و نیم میلیون ارمنی حد فاصل سال های 1915 تا 1923میلادی به دست امپراتوری عثمانی کشته شدند. ترکیه کشته شدن ارامنه در جنگ دنیای اول از سوی امپراتوری عثمانی را می پذیرد اما شمار کشته شدگان را بسیار کمتر می داند و این رویداد را نه یک نسل کشی برنامه ریزی شده بلکه جزو پیغامدهای طبیعی جنگ برمی شمارد.

بیش از20 کشور و شمار زیادی از مورخان در دنیا کشتار و تبعید ارامنه ساکن در سرزمین های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در دوران جنگ اول دنیای را به عنوان مصداق شاخص نسل کشی به رسمیت می شناسند؛ رویکردی که به شدت مورد اعتراض آنکارا است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1509

به "واکنش ارمنستان،ترکیه و جمهوری آذربایجان به نسل کشی خواندن کشتار ارامنه از سوی بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ارمنستان،ترکیه و جمهوری آذربایجان به نسل کشی خواندن کشتار ارامنه از سوی بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید