هزینه کرد درآمد نفت برای مسائل جاری عقلانی نیست

به گزارش مجله نیلوفری، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هزینه کرد درآمد نفتی برای مسائل جاری عقلانی نیست، گفت که آمار و ارقام بیانگر این است که کشور ما می تواند صرفا براساس مالیات اداره گردد.

هزینه کرد درآمد نفت برای مسائل جاری عقلانی نیست

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت وگو با مجله نیلوفری درباره امکان قطع وابستگی بودجه جاری سال آینده به نفت، گفت: این که بودجه نفت را چطور هزینه کنیم یا هزینه جاری را از کجا تهیه کنیم دو داستان است که یک هدف دارد. به هرحال ما حق نداریم نفت را به عنوان ثروت ملی یا سرمایه بین نسلی برای مسائل جاری خرج کنیم و آن را برای سمینار، همایش و حقوق پرداخت کنیم؛ این کار عقلانی نیست و بهتر است پول نفت در پروژه های عمرانی هزینه شود.

وی افزود: البته پروژه عمرانی هم به معنای آسفالت جاده نیست بلکه باید در راستای توسعه سدها، مهار آب، توسعه خطوط ریلی، تکمیل آزادراه های شمال به جنوب و شرق به غرب و زیرساخت های کلان هزینه شود که مباحث توسعه ای در آن دیده می شود. این طبیعی است که سرمایه بین نسلی نباید برای مسائل جاری خرج شود بلکه باید برای پروژه های عمرانی و زیرساخت های اصلی کشور از آن استفاده کرد.

جعفرزاده با تاکید بر اینکه هرکس در این مملکت درآمدی دارد باید مالیات بدهد، ادامه داد: اخبار، اطلاعات، آمار و ارقام بیانگر این است که کشور ما می تواند صرفا براساس مالیات اداره شود، اما ما سازمان چابکی برای این کار می خواهیم. اخیرا شاهد بودیم که رییس سازمان مالیاتی می گوید نصف میلیاردرها مالیات نمی دهند، این در حالی است که خود این سازمان است که باید مالیات بگیرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با طرح این سوال که چرا مردم از مالیات دادن فرار می نمایند؟ توضیح داد: این اشکال به ما برمی شود به دلیل این که کشور شفاف نیست اگر گفته می شد پزشکان مالیاتی که می دهند خرج سلامت مردم می شود یا مثلا مالیات عایدی مسکن برای تامین مسکن هزینه می شود و مالیات وکلا برای کاهش بزهکاری هزینه می شود اوضاع فرق می کرد. الان مردم از نظر روانی مطمئن نیستند که مالیات شان در کجا هزینه می شود. اگر این هزینه کردها روشن باشد فرار مالیاتی هم کاهش پیدا می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 471

به "هزینه کرد درآمد نفت برای مسائل جاری عقلانی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه کرد درآمد نفت برای مسائل جاری عقلانی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید