سازمان ملل احکام عربستان در پرونده خاشقجی را غیرقانونی خواند

به گزارش مجله نیلوفری، سازمان ملل در واکنش به بسته شدن پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی، احکام عربستان در این پرونده را غیرقانونی خواند و اظهار داشت که این احکام شامل هیچ مسئولیتی از سوی بن سلمان نیست.

سازمان ملل احکام عربستان در پرونده خاشقجی را غیرقانونی خواند

به نقل از روسیا الیوم، اگنس کالامار، مخبر ویژه سازمان ملل در قتل های فراقانونی گفت که احکام صادره از سوی دستگاه قصایی عربستان در مورد پفراینده جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی از لحاظ قانونی و اخلاقی مشروعیت ندارد.

وی در سلسله توئیت هایی که دوشنبه منتشر کرد نوشت: این احکام نه از لحاظ قانونی و نه اخلاقی مشروعیت ندارد چرا که پس از فرایند قضایی صادر شدند که به هیچ وجه شفاف و عادلانه نبود.

کالامار در این توئیت ها نوشت: پنج قاتل مزدور به 20 سال زندان محکوم شدند در حالی که مقامات عالی رتبه ای که اعدام خاشقگی را سازماندهی و از وی استقبال کردند هنوز آزادند و به مسئولیت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان هم اشاره ای نشده است.

این مقام سازمان ملل متحد تأکید کرد که نباید اجازه داده شود این احکام، فشارهای بین المللی درباره پفراینده خاشقجی را کاهش دهد.

وی گفت: باید دولت های جهان به ویژه اعضای شورای امنیت که بر فرایند دادرسی در این پفراینده سکوت کردند، هر آنچه در اختیار دارند برای پیروزی عدالت به کار گیرند.

کالامار خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری مهم است که سازمان اطلاعات آمریکا ارزیابی هایش را درباره نقش بن سلمان در این پفراینده اعلام کند.

دادگاه عربستان سعودی رای نهایی متهمان پفراینده قتل جمال خاشقجی را پس از عفو پنج نفر از محکومان به اعدام توسط خانواده او، گفت.

این احکام تنها مربوط به مجازات حبس می شوند و مجموع سال های حبس برای افراد محکوم شده طبق جرم ارتکابی به 124 سال می رسد به این ترتیب احکام 20 سال حبس برای پنج متهم در نظر گرفته شد، یک متهم دیگر این پفراینده به گذراندن 10 سال زندان و دو متهم دیگر هم با حکم هفت سال زندان روبرو شده اند.

در سال 2013 ، کالامار به درخواست دبیرکل سازمان ملل گزارش ویژه ای درباره قتل خاشقجی تهیه کرد و به این نتیجه رسید که شواهد کافی در مورد ارتباط ولیعهد عربستان با قتل روزنامه نگار سعودی وجود دارد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1072

به "سازمان ملل احکام عربستان در پرونده خاشقجی را غیرقانونی خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل احکام عربستان در پرونده خاشقجی را غیرقانونی خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید