دادگستری آمریکا بانک ترکیه ای را به دور زدن تحریم های ایران متهم کرد

به گزارش مجله نیلوفری، وزارت دادگستری آمریکا بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) یک بانک بزرگ ترکیه ای را به تخلفات مالی و پولشویی به منظور دور زدن تحریم های آمریکا متهم کرده است.

دادگستری آمریکا بانک ترکیه ای را به دور زدن تحریم های ایران متهم کرد

به گزارش گروه سیاسی مجله نیلوفری، یک دادگاه فدرال در نیویورک بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) بانک خلق ترکیه را رسماً به پولشویی، تلاش برای دور زدن تحریم های ایران و برخی جرائم دیگر متهم کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بارها از دولت باراک اوباما و دونالد ترامپ روسای جمهور سابق و فعلی آمریکا خواسته بود علیه این بانک طرح اتهام نکنند.

به گزارش بلومبرگ، دادستان های فدرال این بانک را به مشارکت در طرحی فراگیر برای دور زدن ممنوعیت ها در زمینه دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا متهم کرده اند.

طبق این گزارش، این کیفرخواست روز سه شنبه در دادگاه فدرال منهتن علیه بانک خلق ترکیه تنظیم شده است.

بانک خلق (یا هالک بانک) ترکیه به اتهام دور زدن تحریم های ایران، هدف اقدامات خصمانه آمریکایی ها قرار گرفته است. پیش از این، دو نفر در ارتباط با این پرونده محاکمه شد اند.

متهم کلیدی در این پرونده یک تاجر ایرانی-ترکیه ای به نام رضا ضراب است که آمریکا او را تلاش برای انجام صدها میلیون دلار معاملات مالی در نقض تحریم های واشنگتن متهم کرده است. ضراب، در همین پرونده به عنوان شاهد یک متهم دیگر به نام محمد هاکان آتیلا از مدیران پیشین هالک بانک حضور پیدا کرد.

محمد هاکان آتیلا اردیبهشت ماه سال گذشته به جرم مشارکت در دور زدن تحریم های ایران در یک دادگاه نیویورکی محاکمه و به گذراندن 22 ماه پشت میله های زندان محکوم شد.

هالک بانک قبلاً هرگونه تخلف را رد کرده و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه این پرونده را به عنوان یک حمله سیاسی علیه دولت ترکیه محکوم کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 399

به "دادگستری آمریکا بانک ترکیه ای را به دور زدن تحریم های ایران متهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگستری آمریکا بانک ترکیه ای را به دور زدن تحریم های ایران متهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید