جدال مجارستان و کمیسیون اروپا؛ خط و نشان مجلس برای رئیس نو اتحادیه

به گزارش مجله نیلوفری، رسانه های اروپایی امروز (سه شنبه) از جدال بین مجارستان و کمیسیون اروپایی بر سر یاری های کرونایی بروکسل و بعلاوه شاخ و شانه کشیدن مقامات مجلس برای نخست وزیر اسلوونی به اسم رئیس دوره ای تازه این اتحادیه خبر دادند.

جدال مجارستان و کمیسیون اروپا؛ خط و نشان مجلس برای رئیس نو اتحادیه

با ما سفر کنید و با تور مجارستان ارزان از کشور جذاب اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای بوداپست مجارستان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اسلوونی که از اول جولای (10 تیر ماه) ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده گرفته است امروز در مجلس اروپا برنامه های خود را البته به نوعی متفاوت تر از روسای دوره های قبل معرفی کرد.

معمولا ارائه برنامه کار رئیس دوره ای اتحادیه اروپا از طرف یک کشور عضو در مجلس یک موضوع معمول در این اتحادیه است که در آن رئیس دوره ای تازه پروژه ها و طرح های قانونی خود را که وی و وزرایش در 6 ماه می خواهند پیش ببرند ارائه می دهد.

اما جینزجانشا، نخست وزیر دولت محافظه کار اسلوونی امروز در مجلس اروپا با شرایطی متشنج و متفاوت از روسای دوره ای دیگر روبرو شد.

روسا و نمایندگان مهم ترین گروه های سیاسی در مجلس اروپا از این فرصت استفاده کردند تا جانش را به علت سیاست های بحث برانگیز علیه رسانه ها و اپوزیسیون و بعضی اظهارات مشکوک درباره اصل حاکمیت قانون مورد انتقاد قرار دهند. آن ها به وی درباره استفاده از دوران ریاست دوره ای اتحادیه اروپا برای پیشبرد اهداف مد نظر خود هشدار دادند.

منفرد وبر، رئیس بزرگترین فراکسیون مجلس اروپا (حزب مردم) هم این مسئله را عنوان کرد که نخست وزیران اسلوونی ، لهستان و مجارستان که با دونالد ترامپ در ارتباط بودند همیشه در نقض حقوق اساسی این اتحادیه مشارکت داشتند . وی به نخست وزیر اسلوونی این مسئله را یاد آور شد که این مجلس و نه دولت ها هستند که قوانین را وضع می نمایند

به ندرت در آستانه عهده داری ریاست دوره ای اتحادیه اروپا از طرف یک کشور تا این حد انتقاد شکل گرفته است.

منتقدان نگرانند که اسلوونی در دوران شش ماه ریاست خود بر اتحادیه اروپا نتواند موضع بی طرفانه و خنثی از خود نشان دهد.

معاون رئیس مجلس اروپا هم چندی پیش در اظهار نظری گفته است: در زمانی که حمایت از ارزش های اساسی، حاکمیت قانون و دموکراسی در اروپا در اولویت دستور کار ما واقع شده است روی کار آمدن دولت جانشا به اسم رئیس دوره ای این اتحادیه بار سنگینی برای این اتحادیه است. وی نزدیکی نخست وزیر اسلوونی به همتای مجارستانی در زمینه کنترل قدرت به وسیله دادگستری مستقل و مطبوعات آزاد را مورد انتقاد قرار داد.

فرانزیسکا برانتنر، از سیاستمدران حزب سبز مجلس اروپا هم جانشا را متهم کرد که ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا را به لجن می کشاند.

وی نخست وزیر اسلوونی را متهم به هدف قرار دادن مطبوعات، قوه قضائیه و جامعه مدنی و توقف اعزام دادستان ها به دادسرای عمومی اروپا نموده و اظهار داشت که نهادهای اروپایی باید فورا اقدام نمایند.

ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا هر 6 ماه یکبار بر عهده یکی از کشورهای این اتحادیه خواهد بود. رئیس دوره ای این اتحادیه هنگام تصمیم گیری ها بر موضوعات اصلی و جدول زمانی برای تصمیم گیری ها نفوذ زیادی دارد.

این دومین دور ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا از طرف اسلوونی از زمان عضویت این کشور در اتحادیه اروپا است.

در اوایل سال 2022 ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا به کشور فرانسه محول می گردد

بالا دریافت تنش ها بین کمیسیون اروپایی و مجارستان

در سویی دیگر کمیسیون اروپایی و مجارستان هم در جدالی تازه گرفتار شده اند. مجارستان بار دیگر خشم و عصبانیت خود از سیاست های کمیسیون را اعلام نموده که این بار البته مسئله پایبندی به استانداردهای اروپایی مطرح نیست، بلکه پای پولی هنگفت در میان است.

کمیسیون اروپایی از پرداخت 7.2 میلیارد یورو یاری های کرونایی به مجارستان خودداری می نماید. بر اساس اطلاعات خبرگزاری آلمان این نهاد مهم اروپایی از پرداخت یاری های کرونایی اروپایی به مجارستان خودداری می نماید. علت آن هم بر اساس اطلاعات محافل اروپایی این است که این کشور هنوز ضمانت ها و تمهیدات کافی برای عدم سوء استفاده از این وجوه را به بروکسل ارائه نداده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 1579

به "جدال مجارستان و کمیسیون اروپا؛ خط و نشان مجلس برای رئیس نو اتحادیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال مجارستان و کمیسیون اروپا؛ خط و نشان مجلس برای رئیس نو اتحادیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید