افزایش دستمزد کارگران بی فایده است

به گزارش مجله نیلوفری، یک کارشناس حوزه کار معتقد است تا زمانی که قدرت خرید کارگران افزایش پیدا نکند و هزینه های بهداشت و درمان، مسکن و اجاره بهای آنها کاهش نیابد، افزایش دستمزد کمکی به معیشت کارگران نخواهد کرد.

افزایش دستمزد کارگران بی فایده است

حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با مجله نیلوفری، با بیان اینکه دستمزد در ایران کفاف یک زندگی متوسط کارگری را نمی دهد، گفت: با وجود آنکه در سالهای گذشته نرخ دستمزد حتی بیشتر از نرخ تورم افزایش یافته ولی قادر نبودیم در طول سال بعد با آن دستمزد نیازهای ضروری زندگی کارگران را برآورده کنیم و از این جهت دستمزد در کشور ما همیشه به عنوان یک مشکل جدی باقی مانده است.

فعال شدن جلسات دستمزد شورای عالی کار در طول سال

وی ادامه داد: جلسه مشخص رقم دستمزد در اواخر اسفند نهایی می گردد ولی دبیرخانه شورای عالی کار باید در طول سال فعال باشد و آنالیز دستمزد و مباحث کارشناسی و فنی مربوط به آن در طول سال ادامه یابد.

حاج اسماعیلی اضافه کرد: دعوت از نمایندگان کارگری و کارفرمایی و نخبگان و کارشناسان به شورای عالی کار موثر است و می توانیم دستمزد کارگران را بر اساس گزارش هزینه ها، قیمت ها، نرخ تورم و پیگیری های میدانی از وضعیت معیشت کارگران در نقاط مختلف آنالیز و رصد کنیم.

این کارشناس حوزه کار معتقد است اگر فعالیت شورای عالی کار در طول سال ادامه داشته باشد پیش بینی های لازم در مورد شرایط مالی کشور و نوسانات احتمالی به شکل منطقی صورت می گیرد و منجر به مشخص دستمزد واقعی و منطقی در کشور می گردد.

بدون رسانه ها موضوع دستمزد به جریان نمی افتد!

وی ادامه داد: متاسفانه بیشتر مباحثی که در مورد دستمزد کارگران مطرح می گردد از سوی رسانه ها است و بحثهای رسانه ای باعث می گردد مذاکرات مزدی به جریان بیفتد؛ در حالی که مسئولان و مدیران هم باید در ازای مسئولیت و مدیریتی که در سازمانهای مربوطه دارند به بحث دستمزد کارگران و شرایط زندگی آنها و شرایط کارفرمایان ورود نمایند و نقطه نظرات خود را به شورای عالی کار ارائه دهند تا با دید کارشناسی تری به مقوله دستمزد بپردازیم.

حاج اسماعیلی توضیح داد: نرخ تورم در طول سال به دلیل بی ثباتی اقتصاد مدام در حال تغییر است و ما با اطلاع از این مساله، دستمزد را بر اساس نرخ تورم هر ساله برای سال آینده که هنوز نیامده تصویب می کنیم؛ بدون آنکه پیش بینی دقیقی از تورم سال بعد داشته باشیم.

افزایش نقدی مزد کفاف معیشت کارگران را نمی دهد

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه افزایش نقدی حداقل دستمزد کفاف معیشت کارگران را نمی دهد، گفت: باید بتوانیم راهکارهای دیگری را برای حمایت از کارگران مدنظر قرار دهیم که از جمله آنها پرداخت کمکهای بلاعوض و وام های ودیعه مسکن، اختصاص زمین ارزان قیمت و سبد کالای ماهانه است.

به گفته وی تا زمانی که قدرت خرید کارگران افزایش پیدا نکرده و هزینه های سبد معیشت آنها اعم از بهداشت و درمان، مسکن و اجاره بها کاهش نیافته و نیازهای ضروری خانوارهای کارگری رفع نگردد، هر قدر دستمزد را افزایش دهیم کمکی به معیشت آنها نخواهد کرد.

به گزارش مجله نیلوفری، در روزهای اخیر اولین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار با هدف آنالیز رقم سبد معیشت خانوارهای کارگری با حضور نمایندگان گروه کارفرمایی و کارگری برگزار گردید. جلسه بعدی کمیته دستمزد به منظور ارائه گزارش وضعیت معیشت کارگران و نزدیک شدن دیدگاههای دو طرف اواخر آبان ماه برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nfliri.ir شناسه مطلب: 468

به "افزایش دستمزد کارگران بی فایده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش دستمزد کارگران بی فایده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید